Pioneers in the industry, we offer 2 ac atm timer venex spd 302 for 2 air conditioners from India.
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Timer Type | Digital |
| Current Rating | 20A |
| Supply Voltage | 230V AC |
| Delay Range | 1h to 24h |
| Function | Multifunction |
| Contact Output | 2 C/O |
| Mounting | Wall Mount |
| Input Voltage | 220 Vac |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Programing Channels | Cyclic |
| Packaging Type | Box |
| Switch Rating | 20A |
| Enclosure Type | Enclosed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
SPD 302 are controlling two air conditioners
Separate phase supply for each AC,
Time setting for both AC,
Over load and voltage protection,
Cyclic on off setting,
Digital 7 segment display,
Auto manual function,
1 input and 2 out put,
Fault indication on display,
Power on off switch,
Microcontroller based technology.
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India