Manufacturer of a wide range of products which include wm comp three phase dol starter for air compressor.
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Phase | Three Phase |
| Current Rating | 32 A |
| Voltage | 440V |
| Rated Voltage | 440 V |
| Motor Phase | Three Phase |
| Enclosure | Sheet Metal |
| Application | Compressor |
| Overload relay range (A) | 18/25/32 |
| Thermal Overload relay Range | Digital operating |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Protection | Under Voltage, Overload Relay, Short Circuit, Single Phasing, Phase Reverse, Dry Run, Over Voltage |
| Brand | Other Brand |
| Control Voltage | 415 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
| VENEX WM SERIES starters for compressor motor | VENEX |
Minimum order quantity: 5 Piece
SPECIAL FOR AIR COMPRESSOR MOTOR,
heavy duty metal body with powder coating,
Heavy duty contactor,Over load protection,
High and low voltage protection,
Phase sequence protection,
Phase loss protection,
Auto manual function,
Pressure switch input socket,
Fault indication on display,
RYB input and RYB output,
RYB indicater LED,
Microcontroller based technology .
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India