₹ 3300 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Microprocessor |
| Lift Type | Goods Lift |
| Brand | VENEX |
| Group Control | Single Lift |
| Motor Power | AS FOR CONTECTOR |
| Input Voltage | 230 V |
| Door Control | Full Collective |
| Number of Floors | 5 Floors |
| Enclosure Type | Panel Only |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Microcontroller |
| Max Current | 5 A |
| Output Type | AC Single Phase |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Control Method | On Off |
| Sensor Technology | PROXY type sensor |
| Body Material | plastic |
| Application | Plating |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Input Voltage | 415 V AC |
| Voltage | 220V AC |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Number Of I/O Points | 8 i/o |
| Control Type | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Type | Industrial PC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Communication Interface | Rg |
| Input Voltage Range | 160–260 V |
| Voltage Type | AC |
| Output Voltage | 220 V |
| Brand | Other Brand |
| Usage | Commercial, Industrial |
| Enclosure | Indoor |
Minimum order quantity: 5 Piece
The AUTO 9633 Venex Controller is a reliable and high-performance digital current controller designed for industrial automation and electrical control panels. It features a clear 4-digit display for accurate monitoring of current values and supports a wide input range for precise control and protection. Built with durable polycarbonate and ABS housing, it ensures long-lasting performance in harsh industrial environments. The controller operates on 230V AC power and offers high accuracy with stable operation. Its compact panel-mount design makes installation easy in control panels. The AUTO 9633 Venex Controller is widely used in electrical systems for efficient current monitoring, improved safety, and reliable industrial performance.
₹ 2040 / Piece Get Latest Price
| Protector Type | Over load current |
| Input Voltage | 230 V |
| Phase | Single Phase |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Load Capacity | Relay |
| Cut Off Time | 3–5 sec |
| Usage | Industrial Panel, Whole House |
| Display Type | LED Display |
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India