Manufacturer of a wide range of products which include dtc 9612 venex temperature controller.
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Input Type | Thermocouple |
| Control Type | On/Off |
| No of digits | 4+4 |
| Size | 96×96 mm |
| Display Size | 96*96 mm |
| Supply Voltage | 230 VAC |
| Display Type | Dual Display |
| Usage | Heater |
| Output type | Relay |
| Sensor Input | Thermocouple |
| Voltage | 220-240 V |
| Control Outputs | 2 Outputs |
| Mounting Type | Flush Mounting |
| VENEX | DTC 9612/9412/7212/4812/4912 |
Minimum order quantity: 6 Piece
Digital temprature controller,
Input sensor - j/k or RTD , PT 100, (R/S/T/N)
OUT PUT - RELAY+SSR / RELAY+RELAY+SSR AND MORE
CAPACITY - 1CO+1CO,7AMP,230VAC
SSR- 12 V DC
2 SET POINT
CONTROL - TIME PROPORTION/ON-OFF/PID
HEAT/COOL MODE SELECTABLE
also available in all size - 96×96/72×72/48×48
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India