Offering you a complete choice of products which include llc rfm venex wireless water level controller.
₹ 4598 / Piece Get Latest Price
| Wireless Range | Up to 50 m |
| Controller Type | Automatic |
| Suitable For | Overhead Tank, Open Well, Underground Tank |
| Phase | Single Phase |
| Communication Type | RF Wireless |
| Voltage | 220V AC |
| Control Method | Float Switch |
| Pump Capacity | 2 HP to 3 HP |
| Features | Auto Start Stop, LED Indication, Dry Run Protection, Dual Tank Control |
| Sensor Technology | Float Switches |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Tank Type | Dual Tank |
| Operation Type | Fully Automatic |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Body Material | ABS Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| VENEX | LLC |
Minimum order quantity: 5 Piece
Wireless water level controller,
Under ground and over head tank controller,
For single phase use,
Over load protection,
DRY RUN protection,
Water level indicator,
45 meter range,
6 SS sensor,
Microcontroller based technology,
Auto manual function,
Heavy ABS plastic BODY.
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India