Leading Manufacturer of venex din rail star delta timer from Ahmedabad.
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Timer Type | Electromech |
| Supply Voltage | 230V AC |
| Switch Channels | 1 Channel |
| Usage/Application | Industrial |
| Display | Analog |
| Material | ABS |
| Switch Rating | 2AMP |
| Mounting Type | Din Rail Mounting |
| Programming Type | STAR DELTA |
| Backup Reserve | XX |
| Display Backlight | No |
| Current Rating | 5A |
| Packaging Type | Box |
| Connections-Terminals | Yes |
| Width | 10.5 |
| Height | 7.6 |
| Model Name/Number | 22SD |
| Protection Class | IP54 |
| Depth | 2.3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 415V |
Minimum order quantity: 10 Piece
For star delta panel,Output - 1CO Each for Star & Delta,Time range - runup time range 30-60Sec./ Change over 50-100 msec.
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India