Manufacturer of a wide range of products which include venex rtpw40 three phase digital automatic dol starter with llc and rtc timer.
₹ 5750 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 7.5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Current Rating | 25 A |
| Voltage | 440V |
| Rated Voltage | 415 V |
| Motor Phase | Three Phase |
| Enclosure | Plastic |
| Application | Openwell Pump, Monoblock Pump, Submersible Pump |
| Overload relay range (A) | 20amp |
| Technical Data Main contacts | Power relay |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Protection | Overload Relay, Dry Run, Single Phasing, Phase Reverse, Under Voltage, Over Voltage |
| Brand | Other Brand |
| Control Voltage | 415 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
| VENEX | Regular DOL type |
Minimum order quantity: 5 Piece
over load protection,
Dry run protection,
Phase sequence protection,
Phase loss protection,
High and low voltage protection,
Auto manual function,
With water level controller,
With real time clock timer,
Digital display,
RYB indicator,
Tank level indicator,
Fault indication on display,
16 chennal,
7 day selection,
model name:- RTPW40
for street light and solar cleaning system and sign board, school, college, factory, office, appartment, AGRICULTURE, INDUSTRIAL
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India