Our range of products include venex sd96 motor protection devices for star delta control panel.
₹ 3250 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 100A |
| Motor Power | 100 HP |
| Mounting | Panel Mounting |
| Brand | VENEX |
| Voltage | 440 |
| Current | 1-5 a |
| Protection Function | Single Phase Prevention |
| Voltage Rating | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Dimension | 96x96 |
| Dimensions (mm) Overall (L x W x D) | 96*96 |
| Number Of Poles | 3 pole |
| Phase to phase unbalance | YES |
| Single Phase trip | YES |
| Frequency | 50-60 hz |
| Operating Temperature | 0-50 degree c |
| Dimensions | 96 x 96 x 96 mm |
| Coil Voltage | 415 v |
| Usage/Application | For all types of star delta control panel |
| Voltage Type | AC |
| Relay Type | Microprocessor Based |
| Power | Three phase |
| Country of Origin | Made in India |
| VENEX SD96 (100AMP) | Size 9696 |
Minimum order quantity: 10 Piece
Over Load Protection, Dry Run Protection, High And Low Voltage Protection, Star Delta Timer, Auto Manual Function, 7 Segment 3 Display, 96×96 Size.
easy to install,
phase loss protection,
phase sequance protection,
RYB indication LED,
set value and present value display.
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India