Providing you the best range of llc40srs automatic water level controller with s1s2 and c1 c2 for single phase submersible panel and venex wlc mono 26 open well submersible pump control panel with water level controller with effective & timely delivery.
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Controller Type | Auto With Manual |
| Suitable For | Overhead Tank, Borewell, Underground Tank |
| Phase | 1-Phase |
| Voltage | 230V AC |
| Operation Type | Fully Automatic |
| No Of Inputs | 1 |
| Tank Type | Dual Tank |
| Control Method | Float Switch |
| Pump Capacity | 3 HP to 5 HP |
| Features | LED INDICATOR |
| Model Name/Number | LLC 40SR |
| Power | 1 to 5 hp panel |
| Usage/Application | Water Level Controller |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Enclosure Rating | IP55 |
| Capacity | 40 amp |
| Body Material | ABS Plastic |
| Current | 40 AMP |
| Surface Finishing | sqr |
| Led indication | yes |
| Country of Origin | Made in India |
| LED Indicator | Yes |
| Mounting Type | Wall |
Minimum order quantity: 10 Piece
Product Details:
Suitable for single phase submersible pump control panel, 40 AMP 2 power relay, auto manual function, dual tank controlling,6 SS sensor. WITH s1s2 and c1c2 input option
Other Fearutres:
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single phase |
| Motor Power | 1 HP |
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Application | Openwell |
| Automation Grade | Automatic |
| Enclosure Type | Wall Mount |
| Starter Type | DOL |
| Brand | VENEX |
| Material | ABS plastic |
| IP Rating | IP55 |
| Usage/Application | Domestic |
| Body Material | ABS |
| Control Feature | Auto Start, Dry Run Protection, Overload Protection, Level Controller |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| VENEX WLC MONO 26 | Regular starter size |
Minimum order quantity: 10 Piece
Model no.WLC MONO 26,
Over load protection,
Dry run protection,
Auto manual function,
Water level controller,
With 6 SS sensor,
Digital display for AMP and voltage,
Fault indication on display,
High and low voltage protection,
Inbuilt 50mfd capacitor,
Microcontroller based technology,
Water level indication,
Upper and lower tank operating,
Cyclic timer options,
L/N input RYB output,
Suitable for 0.5 and 1 HP open well monolock submersible pump.
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India