Our range of products include venex dtc7211 temperature controller, dtk 9611 venex tempreture controller, prc 2 venex proxy controller and flt 7211 venex proxy controller.
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Input Type | Thermocouple |
| Application Area | for Oven/ Furnace |
| Control Type | On/Off |
| Size | 72×72 mm |
| Display Size | 72*72 mm |
| Supply Voltage | 230 VAC |
| Display Type | 7 Segment |
| Output type | Relay |
| Sensor Input | Thermocouple |
| Voltage | 220-240 V |
| Weight | 400gm |
| Control Outputs | 1 Output |
| Dimension | panel cut 68*68 |
| Mounting Type | Flush Mounting |
Minimum order quantity: 6 Piece
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Control Type | On/Off |
| Input Type | J Type (T/C) |
| Output Type | Relay |
| Control Action | ON/OFF |
| Size | 96x96 mm |
| Supply Voltage | 230 VAC |
| Temperature Range | 0-400°C |
| Display Type | Single Display |
| Power Supply | 90-270V AC/DC |
| Number of Outputs | 1 |
Minimum order quantity: 5 Piece
DTK 9611
Digital tempreture controller
J k type
Relay input
For food machinery
Bakery machinery
Oven instruments
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Control Type | PROXY switch |
| Max Current | 5 A |
| No of digits | LED |
| Input Voltage | 415 V AC |
| Display Size | Open type blind |
| Control Method | On Off |
| Mounting Type | DIN Track Mounting |
| Output type | Relay |
| Application | Motor, Plating |
| Voltage | 220-240 V |
| Weight | 300 gm |
| Display Type | No Display |
| Ingress Protection | IP54 |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 3100 / Piece Get Latest Price
| No. of channels | 1 channel |
| Control Type | Digital |
| Mounting | Panel mount |
| Max Current | 5 A |
| Supply voltage | 230 V AC |
| Output Type | AC Single Phase |
| Output contact | 2 C/O |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Program type | Pulse |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Switch rating | 5 A |
| Control Method | On Off |
| Application | Motor |
| Display Type | LED |
| Ingress Protection | IP20 |
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India