Offering you a complete choice of products which include rtc 400 venex digital timer for street light and high mast tower light.
₹ 2450 / Piece Get Latest Price
| Timer Type | Digital |
| Input Voltage | 230 V |
| Mounting Type | Wall Mount |
| No Of Channels | 16 CHANNEL |
| Body Material | ABS |
| Switching Capacity | 20 A |
| Programming | Yearly |
| Voltage | 200 - 220 V AC |
| Current | 40 AMP |
| Usage/Application | Street light, sigh board, hotel board, high mast tower light, garden light and all types of single phase electrical product |
| Backup Battery | Yes |
| Display Type | LED Display |
| Model Name/Number | RTC400 |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 750gm |
| Color | Grey |
| Frequency Range | 50hz |
| Country of Origin | Made in India |
| VENEX | Real time clock |
Minimum order quantity: 5 Piece
16 chennal7 day selection40 AMP relay auto manual function1 year warrantymodel name:- RTC300for street light and solar cleaning system and sign board, school, college, factory, office, appartment, high mast tower light
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India