Leading Manufacturer of pulverizer machine controller meter starter and venex digital meter starter for pulverizer machine from Ahmedabad.
₹ 1699 / Piece Get Latest Price
| Starter Type | Semi Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Rated Voltage | 220 V |
| Power Source | P/n |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 240 V |
| Current | 20 A |
| Motor Phase | Single Phase |
| Protection | Overload |
| Application | INDUCTION MOTOR, Industrial Motor, General Motor |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 6 mouth |
| Model No. | CC72 |
| Power | 220 Vac |
| Model Name/Number | CC72 |
| Size/Dimension | 72x72 |
| Enclosure | Panel Mount |
| Display Type | Single Display |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Dimensions | 72x72 |
| Brand | VENEX |
| Suitable For | PULVERIZER machine single phase 3 HP |
| Control Voltage | 230 V AC |
| Control Method | Manual |
| Size | 72x72 |
| Usage/Application | PULVERIZER machine, aata chakki |
| Packaging | Box |
| Thermal Overload relay Range | Yes |
| Operation Mode Available | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| VENEX | 72x72 size |
Minimum order quantity: 10 Piece
Over load protection
Digital amp display
72×72 size
Suitable for up to 3 HP
20 amp satting
FOR pulverizer and aata chakki
use all types of induction motor
₹ 2099 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 2.2 kW |
| Rated Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Starter Type | DOL |
| Enclosure Type | Plastic |
| Application | Industrial Plant |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Control Supply | 230 V AC |
| Brand | Other Make |
| Operating Frequency | 50 Hz |
| VENEX | 72×72 size |
Over load protection
20 AMP relay
Dual display for AMP and voltage
ON OFF switch for controlling
PN input and PN output
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India