Leading Manufacturer of venex dol3232 2pump three phase 2 pump control panel with water level controller for submersible from Ahmedabad.
₹ 12555 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Motor Power | 10 HP |
| Current Rating | 100A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Industrial, Borewell, Residential, Openwell |
| Enclosure Type | Wall Mount |
| Starter Type | DOL |
| Type of Control Panel | Dual pump control panel with water level controller |
| Display Type | 7 segment 3 digital display |
| Material | MS |
| Mount Type | Wall |
| Bus Bar | Copper |
| IP Rating | IP54 |
| Usage/Application | APARTMENT, BUILDING,COMMERCIAL COMPLEX,HOSPITAL,INDUSTRIES,FARM HOUSE |
| Product Code | DOL962PUMP |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Control Feature | Auto Start, Phase Failure Protection, Single Phase Preventer, Overload Protection, Dry Run Protection, Level Controller |
| Shape | Square |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| VENEX DOL962PUMP | Heavy duty |
Minimum order quantity: 5 Piece
Over load protection,
Dry run protection,
Phase loss protection,
Phase sequence protection,
Auto manual function,
Water level controller dual tank,
3 Raw digital display (1 for voltage ,2 for AMP ,3 for set value AMP),
Heavy duty contector,
RYB indicator,
Water tank indicator,
Pump was operating one by one (odd oven )
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India