Pioneers in the industry, we offer venex cos40 phase changer for agriculture from India.
₹ 1398 / Piece Get Latest Price
| Starter Type | Electronic |
| Current Capacity | 40 A, 40 A |
| Motor Power | 40 AMP |
| Pole | 1 Pole |
| Rated Voltage | 400 V |
| Phase Selection | 3 Phase To 1 Phase |
| Usage/Application | Agriculture |
| Motor Phase | Three Phase |
| Voltage Rating | 415 V |
| Operation Mode | Automatic |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Voltage Level | Medium-Voltage |
| Changeover Source Type | Dual Source |
| Poles Number | 2 Pole |
| Input Voltage | 440 |
| Warranty | No |
| Product Code | COS 40 |
| Is It ISO Certified | Non Certified |
| Output Voltage | 100-440 |
| Color | Grey |
| Protection Type | Single phase out put |
| Power Factor | Three phase |
| Enclosure Protection | IP54 |
| Body Material | ABS |
| Capacity | 40 AMP |
| Number Of Phase | 2 phase |
| Application | Commercial |
| Display Type | No |
| Frequency | 50 Hz |
| Control Voltage | 415 V AC |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | COS40 |
| Phase | 2 phase |
| Rated Short Circuit Breaking Capacity | No |
Minimum order quantity: 10 Piece
For Agriculture Use Automatic Change The Single Phase,
40 AMP power relay,
supply - any two phase and 1 erthing
output- P/N
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India