Providing you the best range of venex frt9612 paper plates machine timer with effective & timely delivery.
₹ 1699 / Piece Get Latest Price
| No. of channels | 1 channel |
| Mounting | Panel Mount |
| Timer Type | Digital |
| Mounting Type | Surface Mounting |
| Power Source | Corded Electric |
| Program type | Cyclic |
| Timer Mode | Interval, Cyclic On Off |
| Switch rating | 5 A |
| Voltage | 220-240 V |
| Time Range | 1–999 s |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Output Contact | 2 C/O |
| Usage/Application | Paper plates machine, hydrolic machine, pressure machine |
| Phase | Single phase |
| Material | Plastic |
| Rated Voltage | 220 |
| Model Name/Number | FRT 9612 |
| Warranty | 6 Months |
| Weight | na |
| Rated Current | relay |
| Dimension | 96*96 |
| Keyboard Type | Push switch |
| IP rating | IP54 |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 96x96 |
| Delay Time | Yes |
| Color | Black |
| Count Mode | Up |
| Frequency | 50 Hz |
| Finishing | Good |
| Packaging Type | Single Box |
| Current | Relay |
| Accuracy | +-1 |
| Power Reset | Yes |
| Pressure | Timing |
Minimum order quantity: 10 Piece
For panel (paper plates machine)
SPECIAL FOR PAPER PLATE MACHINE AND HYDROLIC AUTO SEMI PANEL
Introducing the Venex FRT 9612 — a specially designed automatic timer controller for hydraulic paper plate machines, built for smooth and reliable industrial operation.
This model is equipped with a dual display seven segment digital screen and advanced automatic cycle control functions specially developed for paper plate machine panels.
Key Features:
Specially Designed for Hydraulic Paper Plate Machines
Dual Display Digital Timer
Fully Digital Seven Segment Display
Dual Relay Output System
Relay Output: Common, NO & NC
Fully Automatic Hydraulic Cycle Operation
Automatic Up Movement Control
Hold Timing Function
Automatic Down Movement Control
Down Hold Timing Function
Smooth & Accurate Machine Automation
Easy Panel Mount Design
Reliable & Heavy Duty Performance
The Venex FRT 9612 is one of the most trusted and most selling timer models used in paper plate machines across the market due to its stable performance and user-friendly operation.
Manufactured by Venex Electricals
Ahmedabad, Gujarat, India.
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India