Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer rspw30 venex water level controller with real time clock rtc timer, 10llc smoh semi automatic water level controller and venex lli6 water level indicator with buzzer.
₹ 2499 / Piece Get Latest Price
| Controller Type | Automatic |
| Phase | 1-Phase |
| Suitable For | Overhead Tank, Underground Tank |
| Tank Type | Dual Tank |
| Control Method | Float Switch |
| Pump Capacity | 2 HP to 3 HP |
| Features | Auto Start Stop, Dry Run Protection, Dual Tank Control, LED Indication |
| Sensor Technology | Float Switches |
| Mounting Type | Wall |
| Model Name/Number | RSPW30 |
| Power | Single phase |
| Usage/Application | Water Level Controller |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Body Material | ABS Plastic |
| Capacity | 15 AMP |
| Led indication | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| VENEX | RSPW40 |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Voltage | 220V AC |
Minimum order quantity: 10 Piece
Water level controller with TIMER, RTC
Over load protection,
Dry run protection,
Inbuilt real time clock timer,
High and low voltage protection,
Dual tank water level controller,
6 SS sensor,
Cyclic timer mode,
Digital 7 segment display,
Microcontroller based technology,
Heavy duty ABS body.
RTC satting.
16 chennal,
7 day selection,
15 AMP relay,
auto manual function.
₹ 855 / Piece Get Latest Price
| Controller Type | Auto With Manual |
| Suitable For | Overhead Tank |
| Phase | Single Phase |
| Control Method | SS SENSOR |
| Voltage | 220V AC |
| Pump Capacity | Up to 1 HP |
| Features | LED INDICATOR |
| Sensor Technology | SS sensor |
| Tank Type | Overhead Tank |
| Operation Type | Manual to Automatic Switch |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Body Material | ABS Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| VENEX | Regular |
Minimum order quantity: 10 Piece
Semi automatic water level controller for single phase,
Manual start auto Stop,
3 SS sensor,
20 AMP support,
Auto manual function,
Water level indicator,
Microcontroller based technology,
Heavy ABS plastic BODY,
This is the **VENEX 10 Series Semi-Automatic Water Level Controller**. It is designed for users who prefer to start their motor manually but want the system to turn off automatically once the tank is full, preventing water overflow.
Below is the detailed information and wiring guide for this product:
### **Key Features**
* **Manual Start - Auto Stop:** You press the green button to start the pump, and the controller automatically switches it off when the tank is full.
* **Advanced Technology:** Equipped with a CPU and **Advanced AC Sensing**, which prevents electrolysis and scaling on the sensors, ensuring a longer life.
* **Single Phase:** Suitable for standard domestic single-phase water pumps.
* **Bypass Switch:** Includes a toggle switch to bypass the system in case of emergency or sensor failure.
### **Wiring & Connection Guide**
The terminals at the bottom of the unit should be connected as follows:
1. **SUPPLY (L - N):** Connect the main 230V AC incoming power lines (Phase and Neutral) here.
2. **OUTPUT (N - L):** Connect these terminals directly to your water pump/motor.
3. **LEVEL INPUT (CM - LOW - HIGH):** These are for the sensors placed inside the overhead tank:
* **CM (Common):** Place this sensor at the very bottom of the tank.
* **LOW:** Place this at the middle level.
* **HIGH:** Place this at the top level (where you want the water to stop).
### **Operating Instructions**
* **Auto Mode:** Keep the black toggle switch on **AUTO (I)**. Press the **Green Start Button** to begin pumping.
* **Bypass Mode:** If you need to run the motor regardless of the sensors, flip the switch to **BYPASS (II)**.
* **Indicators:** The **Power** LED shows the unit is on, and the **Motor** LED indicates if the pump is currently running.
### **Manufacturer Details**
* **Manufactured & Powered by:** Venex Electricals
* **Location:** Ahmedabad, Gujarat
> **Safety Warning:** Ensure the main power supply is turned off before attempting installation. It is recommended to have the wiring done by a qualified electrician.
>
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Indicator Type | sensor |
| Tank Height | no |
| Mounting | Top Mounted |
| Type | tank level |
| Fluid Type | Water |
| Material | plastic |
| Body Material | plastic |
| Float Material | PVC |
| Indication Method | LED Bar |
| Application | DOMESTIC |
| Power Supply | 230 V AC |
| Model Name/Number | LLI 6 |
| Alarm Output | High Low Alarm |
| Process Connection | Socket Weld |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Piece
VENEX LLI6 water level indicator with buzzer,
with 7 ss sensor,
tank full buzzer,
6 level indicator,
SUPPLY p/n,
power on indication,
microcontroller based tacnology,
1 year warrenty.
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India