Pioneers in the industry, we offer venex rtp40 three phase automatic dol starter with real time clock timer and venex rtc300 three phase digital programmable timer from India.
₹ 4599 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Phase | Three Phase |
| Current Rating | 25 A |
| Voltage | 440V |
| Rated Voltage | 440 V |
| Motor Phase | Three Phase |
| Enclosure | Plastic |
| Application | Monoblock Pump, Submersible Pump, Openwell Pump, Agriculture Pump, General Motor, Fan |
| Overload relay range (A) | 20amp |
| Technical Data Main contacts | Power relay |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Protection | Single Phasing, Under Voltage, Dry Run, Over Voltage, Phase Reverse, Overload Relay, Short Circuit |
| Brand | Other Brand |
| Control Voltage | 415 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
| VENEX | Regular DOL starter type |
Minimum order quantity: 5 Piece
Over load protection,Dry run protection,Phase sequence protection,Phase loss protection,High and low voltage protection,Auto manual function,Inbuilt RTC timer,Digital display for AMP and voltage,16 chennal,7 day selection,model name:- RTP40for street light and solar cleaning system and sign board, school, college, factory, office, appartment
₹ 1899 / Piece Get Latest Price
| No. of channels | 16 CHANNEL |
| Mounting | Wall mount |
| Supply voltage | 230 V AC |
| Mounting Type | Flush Mounting |
| Voltage | 400-440 V |
| Output contact | 2 C/O |
| Power Source | Corded Electric |
| Program type | Weekly |
| Switch rating | 16 A |
| Display Type | LED |
| Phase | Three phase |
| Features | Recycle Timer |
| Time range | 1 min to 24 hr |
| Max. no of Programs | 16 |
| Color | Grey |
| IP rating | IP54 |
| Venex | For solar cleaning system |
Minimum order quantity: 10 Piece
16 chennal
7 day selection
15 AMP really
auto manual function
1 year warranty
model name:- RTC300
for street light and solar cleaning system and sign board, school, college, factory, office, appartment,
Akash Ribadiya (Owner)
Venex Electricals
Shed No - B-45, B N 47 Estate, Kathwada GIDC Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India